Walmart’tan Eve Sipariş için Alışılmadık Yöntem


Walmart, çalışıyor ya da evde değilseniz siparişinizi buzdolabınıza kadar getiriyor ve yerleştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri perakende sektörünün lideri Walmart evde olmadığınızda bile siparişinizi eve isteyebileceğiniz hatta buzdolabınıza kadar yerleşmiş şekilde bulacağınız bir iş modeli üzerinde çalışıyor.

Siz evde yokken verdiğiniz siparişleri kurye getiriyor ve evinize girerek siparişlerinizi bırakıyor.

Walmart, müşterilerinin zamandan tasarruf yapmasını hedeflediklerini söylüyor ancak hiç tanımadığınız birinin evinize girip buzdolabınıza kadar siparişlerini bırakacak olması Amerikalılar açısından ne kadar hoş karşılanacak ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bu konuyla ilgili okuduğum haber ve blog siteleri biraz eleştiri yapmışlar fakat Walmart bunun önlemini August adında ev güvenliği sistemiyle birlikte çalışarak almaya özen gösteriyor.

August’un akıllı kilit sistemi sayesinde anahtarı olmayan bir kurye eve girebiliyor. Kurye geldiğinde evde değilseniz, önceden ayarlamış olduğunuz akıllı kilit sistemini kullanarak evin içine giriş yapabiliyor.  Kapı zili çalmaya başladığında telefonunuza bildirim geliyor. Bu bildirimden sonra telefonunuz ile güvenlik sistemindeki kameralardan kuryeyi izleyerek aksi durum olup olmadığını görebiliyorsunuz.


Walmart’tan farklı bir yöntem ne kadar uygulanabilir veya uygulanmaz bilmiyorum ama Amerikalılar, böyle bir şeyin zamanla olgunlaşacağını, hemen olmayacağını söylüyorlar.

Bence bu durum kurye işe alım şartlarının, süreçlerinin hayli zorlaşacağını da gösterir. Çünkü bundan dolayı oluşabilecek hırsızlıklardan direkt olarak Walmart sorumlu tutulacaktır. Özenle çalışılması gereken bir konu olduğu aşikar.

Sizce böyle bir sistem Türkiye’de olsa nasıl olur ?


Konu ile ilgili diğer bilgilere Walmart’ın Blogundan erişebilirsiniz.

Walmart’ın bu konu için hazırlamış olduğu video;

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap