Sosyal Medyada Başarılı Olmanın Sırrı


Bugün neredeyse her işletmenin, web sitesinin ya da kişisel blogların da kullandığı sosyal medyada başarılı olmak işimiz için önemli bir hale geldi. Bu nedenle artık sosyal medya’yı sadece kişisel profillerimiz olarak görmüyor ve işimize olan katkısını önemsiyoruz.
Sosyal medyanın işimize olan katkısını daha da arttırmak için bazı ipuçlarını inceleyeceğiz.

1 – Doğru Platformlarda Paylaşım Yapın

sosyal medya stratejileri

İşimiz ya da ilgi alanımız her ne olursa olsun, mutlaka buna uygun bir sosyal medya platformu mevcut. Her geçen gün birbirinden farklı sosyal medya platformlarının ön plana çıkması işimiz için farklı stratejiler geliştirmek zorunda bırakıyor. Her birinde işimiz ya da ilgi alanımızla ilgili profiller oluşturmamız gerekiyor. Ne kadar çok platformda olursak, bunun katkısı da o kadar çok olur elbette. Sonuçta bunu gerçek hayata uyarlarsak; yalnızca bir caddede verdiğiniz reklam mı yoksa şehrin her yerine verdiğiniz reklam mı marka bilinirliğini arttırır ? Tabi ki şehrin her caddesine verdiğiniz reklamlar. Ama bu söylediğim her iş için doğru strateji olmayabilir. Yaptığınız iş ya da ilgi alanınız çok niş bir kitleye veya alana hitap ediyorsa siz de buna uygun stratejiler ve platformları tercih etmelisiniz.

Bazı platformlar neredeyse tüm iş ve ilgi alanlarına hitap ediyor gibi görünse de, tam olarak öyle değildir. Örneğin; bir fotoğrafçı iseniz sadece Twitter ve Facebook kullanarak işinize katkı sağlamanız hayli zor olacaktır. Evet çalışmalarınız beğenilebilir ve takipçi kitlesi edinebilirsiniz ama bu kitle toplam Twitter ve Facebook kitlesinin çok küçük bir dilimi olacaktır. Bunun için fotoğrafçılıkla, görsel içeriklerle ön plana çıkmış sosyal medya platformlarını tercih etmelisiniz. Instagram, Pinterest, Tumblr, Vsco, Behance gibi..

Kısacası; yaptığınız iş ve ilgi alanlarınız için doğru sosyal medya platformlarını seçmelisiniz. Tüm sosyal medya platformlarında olmalısınız ama en çok ağırlık vermeniz, en aktif olmanız gereken platformu yaptığınız işe uygun seçmelisiniz.

2 – Doğru Zamanlarda Paylaşım Yapın

sosyal medya kullanımı

Başarılı bir strateji yürütmenin bir diğer yolu doğru zamanlarda paylaşım yapmaktır.

Bazı kullanıcılar bunu önemsemiyor olabilir ama her platformun yoğun olduğu saatler farklılık göstermektedir. Yaptığınız paylaşıma maksimum katılım sağlayabilmek için kullanıcılarınızın aktif oldukları saatleri analiz edebilmelisiniz. Bu analizlere göre planlamalar yaparak paylaşımlarınızı hep aynı zaman aralıklarında yapmalısınız. Bu sadık takipçi elde etmenize de fayda sağlayacaktır, onlara bir alışkanlık kazandırmış olacaksınız. Paylaşım yapmadığınız bir gün, neden paylaşım yapmadığınızı merak edeceklerdir.

Kullanıcılarınızın hangi zaman aralıklarında aktif olduğunu öğrenmek için çeşitli uygulamalar mevcut, Facebook Insights gibi fakat sizin bu analizi yapmanız doğru olacaktır.

İlk aşamada kabaca bir plan yapabilirsiniz, örneğin takipçi kitleniz 13-18 yaş arası ise hafta içi sabah 8.00-9.00 ve akşam 16.00-17.00 saatleri arasında çok aktif olamayacaklardır. Bu saatlere uygun olabilecek planlama saati 18.00 ve sonrasındaki zaman dilimlerinde olacaktır. 1 hafta boyunca 18.00 – 24.00 saatleri arasında paylaşım yaparak en çok etkileşim ve erişim sağlayan saatleri belirleyerek kendi planınızı oluşturabilirsiniz.

Yani, doğru zamanlarda ve doğru kişilere ulaştığınıza emin olun.

3 – Takipçileriniz ile İletişim Kurun

sosyal medya kullanmak

Takipçileriniz ile iletişim kurmak sadakati arttıracaktır. Günde 1’den fazla paylaşım yapacaksanız, bunlardan birini mutlaka etkileşim olabilecek bir şekilde hazırlayın. Soru sorarak içeriğinizi hazırlayın ve bu şekilde yorum yapmalarını isteyin. Yapılan yorumlara biraz zaman ayırıp cevaplar da verirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.

4 – Görsel İçerikler Kullanın

social media

Hangi sosyal medya platformunda olursanız olun görsel içerikler kullanın. Görsel içeriğin ön plana çıkmadığı Twitter, Facebook ve Linkedin’de görsellerle hazırlanmış gönderilerin daha fazla erişim ve etkileşim aldığı biliniyor. Hatta Facebook verilerine göre, görselinizde insan da varsa yani yalnızca manzara veya herhangi bir şey değilse daha fazla erişim gerçekleşiyor ve tabi ki binlerce içerik arasından daha dikkat çekici oluyor.


Bugün sosyal medya platformlarından daha başarılı sonuçlar almamızı sağlayacak bazı ipuçlarını paylaştım. Hepsini yapmak zor ama zamanla iyi sonuçlar almanıza fayda sağlayacaktır. İlk iki başlığı daha detaylı anlattım çünkü örneklerle ve en temel bilgilerle anlatmaya çalıştım.


  • Öneri : Kariyer ve Profesyonel Paylaşımlar için Linkedin’i tercih edecek olanlar bu yazıma göz atabilir.
  • Öneri : Blog sitenizin trafiğini arttırmak, yeni kullanıcılar kazanmak için Pinterest’i tercih edecek olanlar bu yazıma göz atabilir.
Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap