SEO Nedir ?


Öncelikle ben bu blogumu kurmamdaki amacımın öğrendiklerimi deneyimlemek olduğunu ilk blog yazımda belirtmiştim. SEO konusunda çok derin ve teknik bilgiler vermek için yeterli yetkinliğim henüz olmamakla birlikte, araştırdığım, öğrendiğim, çeşitli sertifikasyonlarda aldığım temel eğitimlerle ilgili temel ve herkesin anlayabileceği şekilde özetlemeye çalışacağım.

Dikkat – Yetkinliğimin henüz yeterli olmadığını düşündüğüm halde neden “SEO Nedir ?” başlıklı bir yazı yazdığımı sorarsanız eğer, bundan sonra hazırlamak istediğim bazı içeriklerde bu terim çokça geçebilir çünkü internet için gerçekten önemli bir terim, bunun için bu temel bilgileri baştan hazırlamak istedim. Bu kavramın en azından sıfırdan başlayanlar için de basit ve anlaşılır bir hal almasını sağlamak amacıyla bu yazıyı hazırlıyorum.

SEO Nedir ?

seo nedir

SEO : Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu.
Optimizasyon derken ise arama motoruna uygun hale getirmek ya da arama motoruyla uyumlu hale getirmek diyebiliriz.
Web sitelerini bu arama motorlarına uygun hale getirme işlemine ise SEO denir.

Çok basit anlatmak gerekirse; Google, Bing yada Yandex’te işiniz ya da ilgi alanınız ile ilgili bir arama yaptığınızda çıkan sonuçların belirli kriterlere göre bir sıralama ölçütü vardır. Arama motorları sizin sonuçlarınızı alfabetik sıraya ya da diğer şekillere göre sıralamaz. Çeşitli kriterleri, algoritmaları ve birçok teknik farklı özelliklere göre bir sıralama elde etmenizi sağlar. Bu milyonlarca web sitesi olduğunu düşündüğümüzde en adil ve güvenilir sistemdir.

Web sitenizi arama motorlarında ilk sayfalara çıkararak web sitenizin popülerliğini ve trafiğini arttırırsınız.
Tüm bu çalışmalara SEO adı verilmektedir.

seo nedir wallsophy

Neden SEO Gerekli ?

Açıkcası ” Neden SEO Gerekli ? ” sorusuna cevap aramaya henüz başlamadıysanız, önünüzde uzun bir yol var demektir.
Çünkü bugün bir web sitesi kurmak herkesin az çok zamanını ayırdığında yapabileceği bir hale geliyor. Kodlama bilmeden yalnızca sürükle – bırak şeklinde gerçekten profesyonel de olabilecek web siteleri oluşturmak mevcut.
Çünkü bu kadar kolay web sitesi yapmak size gerçekten çok fazla bir şey kazandırmıyor. Eğer sadece siz kullanmak istiyorsanız ve bunu zaten kullanıcılara ulaşmak için yapmadıysanız o zaman SEO sizin için gerekli değil. Ama başka kullanıcılara erişmek istemeyip yine de web site yapmanın da çok mantıklı bir tarafı yok gibi.

Bir web sitesi oluşturmak çok kolay fakat kullanıcılara erişmek ilk başta çok zor tabi ki. Kullanıcılara erişmenin yolu, Google, Yandex veya Bing gibi arama motorlarında siteniz ile ilgili içerikler hakkında arama yapıldığında sonuçlarda çıkmaktır. Ancak siz de bir Google kullanıcısı olarak düşünmelisiniz ki, sonuçlar için maksimum ilk üç sayfayı gözden geçiriyor ve bu üç sayfa arasındaki sonuçlardan bir tercih yapıyoruz. Yani Google’da onuncu ya da yüzüncü sayfada olmanın çok büyük bir avantajı olmayacaktır.

İşte tüm bunları doğru uygulayabilmek için, Google’da kendi içeriklerimiz hakkında yapılan aramalarda kullanıcıların erişebileceği sonuçlar arasında çıkmamız ve trafiğimizi arttırmak için SEO’dan faydalanmamız gereklidir.

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO nasıl yapılır ve nasıl yapılmalı diye detaylı olarak araştırmanızı tavsiye ederim. Ben yalnızca temel oluşturabilecek ve kavrama aşina olmanız için birkaç basit bilgi vermeye çalışacağım. Açıkcası bu basit bilgiler başlangıç için işinize bir hayli yarayacaktır.

1- İçeriğiniz için iyi bir başlık seçin :

Başlıklarsitenizin Google arama sonuçlarında ilk dikkat çekecek olan yazılarıdır. İçeriğiniz ile alakalı ve maksimum 55 karakterli bir başlık hazırlamaya özen gösterin. Daha fazla karakterli yazılar Google için uyumlu değildir. Ama bu sayıyı maksimum 60’a çıkarabilirsiniz.
Bu bilgiler bugün için geçerli olabilir ancak yarın belki 100 karakterli başlıklar da SEO için uyumlu bir hale getirilebilir, SEO hakkındaki bilgilerinizi sürekli güncel tutmak adına, gelişmelerden haberdar olabileceğiniz kaynaklar bulup takip etmenizi tavsiye ederim.
SEO; Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının sürekli olarak kendi yazılımlarını, algoritmalarını güncellemeleri ve daha sağlıklı sonuçlar sunabilmek için yaptıkları geliştirmelerden ötürü değişebilir.

2- Anahtar kelimelerinizi iyi seçin :

Anahtar kelimeler, arama motorlarında bir şey ararken yazdığınız kelime veya kelime öbeklerine denir.
Örneğin, SEO ile ilgili bir arama yapmak istediğinizde ” seo nedir ” gibi bir kelime öbeği kullanırsınız ve arama motoru sizin için bu anahtar kelimeler hakkındaki en ilgili sonucu size sunmaya çalışır.
Anahtar kelimelerinizi seçerken içeriğiniz ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ilgisiz anahtar kelimeleri Google yazılımları tarafından farkediliyor. Google bu konularda kullanıcılarına en doğru ve güvenilir sonuçları vermek adına her gün çalışıyor ve gerçekten bunu en başarılı şekilde yaptığı için de diğer arama motorlarına oranla daha çok kullanılıyor. Bu yüzden içeriğiniz ile ilgisiz anahtar kelimeler kullanmak size asla fayda sağlamayacak belki zararı olacaktır.

3- Doğru açıklamalar oluşturun :

Başlık ve anahtar kelimeleri belirlediniz buna uygun bir içerik ürettiniz. Bu içeriğe dair kısa bir açıklama ( özet ) yazısı ekleyerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Maksimum 150 karakter olmasına özen göstererek içeriğiniz, başlığınız ve anahtar kelimelerinizle oluşturabileceğiniz açıklama yazısı iyi bir katkı sağlayacaktır.

4- Özgün içerikler üretin :

Özgün içerikler üretmek internet için neredeyse imkansız hale geldi. Ancak her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Elbette kendi uzmanlık alanlarınızda ya da ilgi alanlarınızda sizin de söz söyleme hakkınız var. Amerika’yı yeniden keşfetmenizi kimse beklemiyor ama ” Kopyala + Yapıştır ” içeriği oluşturarak bir başarı beklemeyin.
Buna örnek vermem gerekirse, “SEO Nedir ” başlığında bir yazıyı binlerce sitede, bulabilirsiniz. Aşağı yukarı herkes aynı şeylerden bahsediyor fakat herkes bu konudaki kendi yorumlarını ve deneyimlerini de paylaşıyor. Sonuçta temel bilgileri herkes aynı şekilde verecektir zaten ( 2+2 = 4 ), önemli olan; kendi deneyimlerinde ne gibi kazanımlar elde ettiği, nasıl öğrendiği, nasıl araştırdığı, hangi konuların daha öncelik olduğu gibi farklı farklı binlerce içeriğe dönüşebiliyor olmasıdır. Yani, özgün içerikler üretmek daha önce hiç duyulmamış bir şey üretmek zorundasın demek değildir. Özgün içerik üretmek tüm arama motorları için en değerli ölçüdür aslında, SEO hakkında çok detaylı bir bilgiye sahip olmayabilirsiniz ama özgün içerikleriniz sayesinde Google sıralamanızı yükseltebilirsiniz.


Sonuç olarak, bu bilgiler ışığında hazırlayacağımız web sitelerimiz ve içeriklerimiz bize fayda sağlayacaklar. Tabi ki SEO bu 4 adımda biten bir şey değil, daha kapsamlı çalışmalar ve araştırmalar yapmanızda fayda var. Bu adımlar ilk başlayanlar için temel adımlar olarak yapılması gerekenler. SEO kısa sürede size geri dönüşü olacak bir çalışma değildir, bir iki ayda arama sonuçlarında ilk sıralara yükselmeyi hedeflemekten ziyade kaliteli bir kitle edinmenizi hedefler. SEO bir süreç işidir. Sabırlı olmanız gerekir ve mükafatını en iyi şekilde almak için çalışmalarınızı bıkmadan yapmalısınız.


 

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap