Pinterest SEO Nedir ?


2017’de algoritmasını değiştiren ve geliştiren Pinterest’in değişen SEO kurallarını inceleyeceğim. Ancak eğer Pinterest ve SEO hakkında olan daha önceki yazılarımı okumadıysanız onlara da göz atmanızda fayda var.
– Pinterest ile ilgili yazıma – buraya –   tıklayarak erişebilirsiniz.
– SEO hakkında temel bilgiler vermeye çalıştığım yazıma ise – buraya – tıklayarak erişebilirsiniz.

Pinterest Nedir ?

pinterest seo nedir

Pinterest nedir sorusuna Pinterest ile ilgili önceki yazımda kısa bir tanımlama yapmıştım ancak bunu biraz daha derinleştirmemiz gerekecek. Çünkü yaptığım araştırmalar ve okuduğum bilgilere göre Pinterest’i sadece bir sosyal paylaşım ağı görmek biraz yanlış bir bakış açısı yaratabilir. Bunu düzeltmek adına Pinterest nedir sorusuna tekrar yanıt aramaya çalışacağım.

Açıkçası, Pinterest diyince çoğu kişinin aklına fotoğrafların paylaşıldığı bir sosyal medya platformu gelecektir. Yalnız olay sandığımız gibi değil. Eğer fotoğraf ve video paylaşılan bir site olarak algılayıp Instagram ile kıyaslamaya çalışırsak hata yapabiliriz.

Pinterest bir çok takip ettiğim Amerikalı blogger tarafından bir ” Arama Motoru ” olarak tanımlanıyor. Aslında tam olarak şöyle diyorlar : ” Pinterest yalnızca bir sosyal medya platformu değil aynı zamanda bir arama motorudur. “. Bunun doğruluğunu ise İngilizce içerikler üretmek istediğim zaman yaptığım araştırmalarda Pinterest’in çok önemli olduğunu gördüğümde anladım. Birçok İngilizce içerik üreticisi blog gelirini Pinterest üzerinden yaptığı çalışmalarla arttırıyor. Pinterest anahtar kelime araçlarını kullanarak ve Pinterest SEO uygulayarak blog gelirlerini çok daha iyi seviyelere taşıyorlar.

Pinterest SEO Nedir ?

pinterest seo nedir

Yazmak istediğim birçok konuyu bu başlık altında toplamaya çalışacağım.

Pinterest, aylık 2 milyardan fazla arama trafiğine sahip. Aslında bu bilgi bile bize sosyal medyanın ötesinde insanların ilgi alanlarında veya işleriyle ilgili aradıkları sonuca ulaştırmaya yarayan bir arama motoru olduğunu gösteriyor. Bu arama trafiğine ek olarak tüm sektörlerdeki yönlendirme trafiğinin de çok büyük bir dilimini oluşturuyor.

Amerika’daki oranlara göre yapılan e-ticaretlerin büyük bir oranı kullanıcıların son adım olarak Pinterest’i kullanarak gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu oran Pinterest kullanıcılarının satın almaya hazır olduğunu gösteriyor. Örneğin, Amerika’daki Pinterest paylaşımlarında gezinti yapan bir kullanıcının sepet ortalamasının 60 Dolar civarında olduğu biliniyor. Bu oranın büyük bir bölümü ” Affiliate Marketing ” aracılığıyla sağlanıyor. Yani Pinterest kullanıcıları doğrudan e-ticaret sitelerini ziyaret etmektense takip ettikleri Blog’ların paylaşımlarındaki linklerden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Pinterest kullanıcıları Facebook ve Twitter’a nazaran çok daha fazla bir sepet ortalamasına sahipler.

Pinterest ” Smart Feed ” Algoritması 

Pinterest’in 2017 başlarında eski algoritmasını yeniden kurgulayarak oluşturduğu yeni sisteminin adı. Bu algoritma bir Pinterest kullanıcısının ana sayfa akışında ne gördüğünü belirler ya da başka bir şekilde ne görmesi gerektiğini belirler.

Pinterest, diğer arama motorlarında olduğu gibi kullanıcısı için en doğru ve en ilgili içeriği göstermek istiyor.

Bu yıla kadar ana sayfa akışında pinler gerçek zamanlı olarak görünüyordu. Yani ” en yeni ilk ” pinler görünüyordu, ancak ” smart feed ” algoritmasıyla bunu ” en iyi ilk ” olarak değiştirdi. Aslında bu özellik tam da Google’ın kullandığı algoritmaya yakın gibi görünüyor. Bu özellik tabi ki algoritma için belirlenen kaliteleri ve nitelikleri taşıyan pinler için ilk akışta göze çarpacak şekilde ayarlamayı hedefliyor.

Ana sayfa akışında 3 farklı havuzdan gelen veriler gösterilmeye çalışılıyor.

 • Takip ettiğiniz kullanıcıların Re-Pinleri
 • Takip ettiklerinizle alakalı Pinler
 • İlgi alanlarınızdaki Pinler

Aynı diğer arama motoru algoritmalarında olduğu gibi kullanıcılara bu farklı veri havuzlarından topladığı bilgileri en iyi şekilde sunmaya çalışır.

Ek olarak Pinterest’te pinlerin gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyen 4 temel faktör vardır.

 • Etki alanı kalitesi yani daha çok beğenilen pinler
 • Pinlerin kalitesi
 • Pinner yani pin paylaşan kullanıcının kalitesi
 • Kullanıcıların ilgisine göre olup olmadığı

Bu bilgilere dayanarak Pinterest’te nasıl bir SEO çalışması yapmamız gerektiğini inceleyelim.

pinterest seo nasıl yapılır

1 – Web Sitesi Kalitesini Arttırma

Tamamen Pinterest’in web sitenizin kalitesi hakkındaki fikirleridir.

Pinterest web sitenizden yapılan pin paylaşımlarını takip edebiliyor. Buna bağlı olarak web site kaliteniz hakkında fikir elde ediyor.

Peki web site kalitemizi Pinterest’in istediği hale nasıl getirebiliriz sorusuna yanıt arayalım.

 • İlk olarak web sitemiz için hazırladığımız Pinterest kullanıcı hesabımızı bir işletme hesabına dönüştürmeliyiz.
 • Pinterest, işletme hesabına dönüştürürken bu adımda web sitesi doğrulaması isteyecek bu doğrulamayı yapmalıyız.
 • Web sitenizin içeriğinden oluşturduğunuz pinleri arttırın. Bu pinlere açıklama ekleyerek daha iyi bir görünüm verin. Sitenizden paylaştığınız pinlerin en güzel tarafı içeriğinizi güncellediğinizde direkt olarak algılanması ve güncellenmesi.
 • Yüksek kaliteli içerikleri Re-Pin yapmaktan çekinmeyin.
2 – Pin Kalitesini Arttırma

Pin kalitesi pinlerin popülerliği ile belirleniyor. Aynı zamanda pin kalitesini belirlerken pinin tüm sürümlerini inceler. Yani sizin pininiz başka bir panoda repinlenmişse o panodaki analizlerine göre de pin kalitesini belirleyebilir.

Pin kalitesini arttırmak için ilgi çekici başlıklar ekleyin. Başlıklarınız re-pin ve beğenilmeye katkı sağlayacak en önemli faktörlerden birisi.
En iyi pinleri paylaşıyor olsanız bile eğer beğenme ve re-pin sayılarınız düşükse Pinterest’te iyi bir sonuç alamazsınız.

Re-Pin değerlerini arttırmak için bazı taktikler geliştirmeniz gerekir.

 • Geniş fotoğraflar kullanmak yerine uzun görseller kullanın ( Uzun görseller ana sayfa akışında daha çok yer kaplar ve görünürlüğü arttırır. )
 • Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar tercih edin
 • Görsele mutlaka blog yazınızın başlığını ekleyin
 • İlgili başka pinner ile birbirinizin pinlerini re-pinleyin
3 – İyi Bir Pinner Olduğunuzu Kanıtlayın

Pinterest, iyi bir pinner olduğunuzu ilgili içerikler paylaşıp paylaşmadığınıza göre algılar. Re-pin oranlarınız, aktif olarak pin ekliyor musunuz, içeriğinize ne kadar ilgi var gibi istatistiklerle kalitenizi belirler.

Pinner kalitenizi arttırmak için;

 • Gün boyu aktif olun
 • Popüler içerikleri panonuza re-pinleyin ( Popüler kategorisindeki Pinlere göz atın )
 • Re-pinlerinizi ve ilgi alanlarınızı genişletin
4- Pinterest Anahtar Kelime Analizi Yapın

pinterest seo nasıl yapılır

Bu konuyu önceki Pinterest ile ilgili yazımda incelemiştim. Bu yüzden çok detaya girmeden kısaca anlatmaya çalışacağım.

Aynı Google’da olduğu gibi paylaşımınız ile ilgili anahtar kelimeleri seçerek pinlerinizi ekleyin. İlk 3 adım pinlerinizi ön plana çıkarmak için değerli olduğunu gösterirken anahtar kelime analizi ise pinlerinizin ne ile ilgili olduğunu gösterir. Bunu doğru olarak uygularsanız sizin için en iyi potansiyel kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olur.
Anahtar kelimelerinizi oluştururken uzun kelime öbekleri seçmeye özen gösterin. Çünkü bu şekilde en doğru ve ilgili sonuçlarda çıkmanız kolay olur.

5 – Pinterest Profilinizde SEO Yapın

Pinterest profilinizi, işletme adınızı ve açıklamanızı ilgi alanlarınıza en uygun şekilde hazırlayın. Bu pinner listesinde sizi öne çıkaracaktır. İşletme adınızın yanına alanınızla ilgili ek bir bilgi ekleyin. Örneğin, Teknoloji Haberleri yayınladığınız bir işletmeniz var ve adı X olsun, ” X – Teknoloji Haberleri ” gibi bir isim oluşturun.

6 – Pinterest Panolarınıza SEO Yapın

Panoların arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız, panoların içeriği ile ilgili popüler anahtar kelimelerle isimlerini oluşturun. Pano isimlerini değiştirebiliyorsunuz yani anahtar kelimeleri takip ederek değişen anahtar kelimelere göre de güncel tutabilirsiniz. Pano açıklamalarına anahtar kelimelerinizi ekleyin.

7 – Görsellerinize SEO Yapın

Bu zaten web sitemiz için de gereklidir. Web sitemize yüklediğimiz görsellerin isimlerini içeriğimiz ile ilgili yapmamız avantaj sağlayacaktır. Yani ” Resim.jpg ” şeklinde olmamalı bunun yerine içerik ile ilgili ” Pinterest-seo-nedir.jpg ” şeklinde olması hem Pinterest SEO hem de web sitemiz için faydalı olacaktır.


Sonuç : Eğer tüm bunları değerlendirmemiz gerekirse; Pinterest gerçekten önemli bir konuma geliyor. Belki şu an Amerika dışındaki etkisi henüz olgunlaşmamış olsa da ileri yıllardaki popüler arama motoru ve paylaşım ağı olmaya aday görünüyor. Ayrıca güvenilirliği sayesinde e-ticaret, affiliate marketing ve blog kazançlarını ciddi şekilde arttırdığı gözlemlendiği için Dünya’da popülerleşmesi yüksek bir ihtimal.

Henüz ülkemizde yaygın olmamasının sebebi bir çok değişkenle açıklanabilir. Ancak Pinterest, Facebook ve Google’a göre çok daha yeni bir oluşum ve hızla büyümesine devam ediyor. Bunun için Pinterest’i kullanmayı öğrenmeli, gelişmelerini takip etmeli ve Pinterest’teki yerimizi erkenden almamız zarar vermeyecek bilakis faydası sağlayacaktır.

 

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap