Pinterest ile Blogunuzu Popüler Hale Getirin


Pinterest Nedir ?

Pinterest, görsel içeriklerle ön plana çıkan bir sosyal paylaşım ağı. Birçok kategoride içerik barındıran Pinterest’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı rapora göre de 200 milyon kullanıcı bariyerini aştı.

Pinterest, Türkiye’de hala Facebook, İnstagram ve Twitter gibi kullanılmıyor olmasına rağmen Amerika’da hızlı büyüyen ve blog sitelerinin en gözde paylaşım ağı olmaya devam ediyor.

Pinterest’in açıkladığı rapora göre yine, artık Amerika dışındaki kullanıcıların da arttığı yönünde.

Peki Pinterest ile Blogumuzu Nasıl Popüler Hale Getirebiliriz ?

Pinterest, Türkiye’de hala çok aktif kullanıcıya erişemediği için İngilizce içerik oluşturan bloglar için ciddi bir trafik kaynağı oluyor. Türkiye’de ise ev dekorasyonları, el işi ve yemek tarifleri gibi içerikler gayet iyi bir kullanıcı sayısına ulaşıyor.

pinterest nasıl kullanılır

Pinterest’ten Nasıl Faydalanacağız ?

Eğer bir blogunuz varsa yazılarınızı nasıl daha fazla kişiye ulaştırabileceğinizi düşünürsünüz ve buna uygun yazılar oluşturmaya çalışırsınız.
Genelde bunun için, insanların bu konuda Google’da yapmış olduğu arama sözcüklerini (anahtar kelime) analiz edersiniz. Bu analizlere göre çıkan sonuçta o arama sözcüklerine uygun içerikler üreterek okuyucularınıza ulaşmayı hedeflersiniz.
Bu yöntem tamamıyla doğru ve kullanışlı bir yöntem.
Ancak daha fazla kullanıcıya erişerek okuyucu sayınızı daha da arttırmak için ve yazılarınıza daha hızlı bir şekilde okuyucu çekmek için Pinterest’in önemli bir yeri var. Hatta Pinterest sayesinde blogunuzu sürekli takip eden iyi bir kitle oluşturabilmeniz mümkün.

Pinterest’te aynı Google’da yapmış olduğumuz gibi arama sözcüklerini (anahtar kelimeleri) analiz ederek Pinterest ve Google’daki ortak sonuçları çıkararak yazılarımızı hazırlarsak hem daha çok kullanıcıya erişeceğiz hem de takip eden bir okuyucu kitlesi edineceğiz.

Pinterest Arama Sözcüklerini Nasıl Analiz Ederiz ?

Pinterest’teki arama sözcüklerini analiz etmek ve bu anahtar kelimelere uygun diğer içeriklere ulaşmak çok basit.

pinterest kelime analizi

Örneğin; teknoloji başlığında bir içerik üretmek için en çok arama ve okunma potansiyeli yüksek bir kelime analizi yapmak istiyoruz.
Yukarıdaki fotoğrafta örnek olarak ” Technology” kelimesini kullanarak arama kutusuna yazıyoruz. Alt tarafta çıkan öneri kelimeler ve kelime öbekleri bize ” Technology ” kelimesinin en çok hangi kelimelerle birlikte aratıldığını gösteriyor. Buradaki önerilere göre ” Technology ” konusunda yazmak istediğimiz içeriğin başlığını belirliyoruz.

pinterest kelime analizi

Örnek olarak; en çok aranan ” Technology” başlığına ek olarak ” Gadgets “kelimesini seçerek ” Technology Gadgets ” kelime öbeğindeki en çok arananları da görebiliyoruz.
Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi hem ” Technology Gadgets ” başlıklı bir yazı yazabilir hem de daha da özelleştirerek ” Technology Gadgets Products ” gibi çeşitli başlıklarda içerikler üretebilirsiniz.

pinterest blog için neden önemli Şimdi ise ” Technology Gadgets ” başlığına uygun bir içerik hazırladığımızı varsayıyoruz ve bunu Pinterest hesabımızda ilgili panomuza pin’liyoruz ( yani iğneliyoruz, ekliyoruz ). Bunu yaparken içerikte kullandığınız fotoğrafları ya da Pinterest için farklı fotoğraflar kullanarak yapabiliriz.

Ama ben bunun için Pinterest’in Google Chrome Uzantısı’nı ekleyerek yapmanızı tavsiye ederim. Pinterest’te yayınlarken daha kolay ve hızlı olabilirsiniz. Bunlara ek olarak da başka içerikleri de Pinterest Panonuza kolayca ekleyebilirsiniz ve panonuzun çeşitliliğini arttırarak takipçilerinizin farklı içeriklerden faydalanmasını da sağlayabilirsiniz.


Tekrar söylemem de fayda olduğunu düşünerek Pinterest’i blog yazılarınızı popüler hale getirmek için kullanmak istiyorsanız İngilizce içerikler üretiyorsanız tavsiye ediyorum. Eğer el işi, örgü, gezi, ev dekorasyonu ve yemek tarifleri gibi konularda Türkçe içeriklere sahipseniz bu konulardaki kelime analizlerini Türkçe olarak yapabilirsiniz. Fakat halen Türkiye’de bir çok konudaki kelime analizleri size popülerlik kazandıracak faydayı sağlayamayabilir.

Bizi de Pinterest’te takip edebilir ve destekleyebilirsiniz. Diğer faydalı ve takip ettiğimiz içeriklere de panomuzdan ulaşabilirsiniz.

Pinterest’te Takip Etmek için Tıklayınız

Hala bir blogunuz yoksa, blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz web sitelerini öğrenmek için bu yazımıza gidebilirsiniz.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap