Neden Araştırmıyoruz ?


Bilgiye bu kadar kolay ulaşabildiğimiz bir zamanda neden merak ettiğimiz ya da yapamadığımız bir şeyi araştırmıyoruz çok merak ediyorum.

İnternetin olmadığı veya bu kadar aktif kullanılmadığı ve bu kadar bilgiyi barındırmadığı zamanlarda merak ettiklerimizi ya da yapamadıklarımızı başkalarından ( daha önce o sorunu çözmüş kişilerden ) öğrenmek mantıklı bir yol olabilirdi. Ancak günümüzde, internette sizinle aynı sorunu yaşamış ve bu sorunu çözme deneyimlerini internete aktarmış milyonlarca insan bulabilirsiniz. Sadece bu insanlar değil, sorunu yaşadığınız kurum, şirket, web sitesi veya her neyse bu tip sorunlar yaşayabileceğinizi ön görerek belirli çözümlemeleri beraberinde sunuyorlar. Yani artık bir ürün ile ya da bir web sitesiyle sorun yaşadığınızda emin olabilirsiniz ki bu ilk kişi siz değilsiniz. Birine mesaj atarak ya da mail atarak sorun çözülsün diye beklemek yerine açın Google’ı ya da ilgili olan siteyi açın araştırın, okuyun. Çözüm orada yazıyor, eğer ki yazmıyorsa iletişime geçebileceğiniz alanlardan “ EN SON ” seçenek olarak iletişime geçin.


Aktif olduğum Facebook grupları ve çeşitli sitelerde bu tip kişilerle karşılaşmak çok ilginç geliyor. İşin daha da acıklı bir tarafı ise, kişinin yaşadığı sorunu birkaç gönderi öncesinde başka biri paylaşıyor. Yani siz ona bile bakmayacak kadar üşengeç ve ilgisizseniz hayatınızda karşılaştığınız sorunları nasıl çözüyorsunuz merak ediyorum. Burada herkesin hayatındaki sorunlar başlığında felsefi, psikolojik ya da sosyolojik ahkamlar kesecek değilim. Ama bir iş yapmak istiyorsunuz ve karşınıza bir engel mi çıktı, hemen araştırın daha önce bu tip sorunla karşılaşan insanlar nasıl çözmüşler hemen öğrenin, o an öğrenin !

” Ben şunu yapamadım, soru sordum kimse cevap vermiyor. ” diye beklerseniz kusura bakmayın ama hiçbir yere gidemezsiniz. Siz markete gitmek için evde mi oturuyorsunuz ?

Elbette bazen bilen kişilerden daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşacağınızı düşünüyorsanız bu da bir araştırma yöntemidir. Nitekim bilemediğiniz, yapamadığınız ya da yanlış yaptığınız bir şeyi bilen kişilerden öğrenmek yanlıştır demiyorum, ama bu çağda yani internetin bir derya deniz olduğu her konudan bilgiye ulaşabileceğiniz ve çok extreme (uç, bambaşka ) bir sorunuz olmadığı sürece internet her konuya ulaşabileceğiniz bir bilgi havuzu haline gelmişken hala birinin sizin için 2 ile 3’ü toplamasını beklerseniz hiçbir zaman bu bilgi havuzundan faydalanamazsınız.
Birilerine muhtaç olduğunuz her an, bu fırsatı değerlendirenler sizin üzerinizden para kazanmaya da başlıyor. Bu süreçten sonra siz aslında bedava ulaşabildiğiniz bir sorunu para harcayarak çözmek zorunda kalıyorsunuz.
İşinize gelirse !


Bir ders öğrenmek gibi düşünün, siz matematik dersinde 2+2 ‘nin nasıl toplandığını ya da 2×2 ‘nin nasıl çarpıldığını öğrendiğiniz zaman, karşınıza 3+2 çıktığında bunu yapamıyor musunuz, aklınızı, beyninizi çok çok az efor harcayarak yoramıyor musunuz ?
“Bana balık verme balık tutmayı öğret! ” sözünü dalga geçmek için ya da aptalca kullanmak yerine biraz oturup bu sözden feyz almak gerekmez mi ?

Gerçekten şaşırıyorum !
Herkesin akıllı cep telefonları ve internet bağlantısı varken, bilgiye ulaşmak için, yapamadığı şeyleri çözüme kavuşturmak için nasıl kullanmaz anlamlandıramıyorum.


Yeni çağın cahilliği; bilmemek değil, üşenmek, ertelemek ve bilgiye kasıtlı olarak erişmemektir.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap