Kariyeriniz İçin Linkedin Kullanmanın Önemi


Linkedin Dünya’nın En Büyük İş Sosyal Medya Ağı

Gelişen teknolojiler, sosyal medya kullanımları ve bunlarla entegre olmuş iş hayatınız için en değerli uygulamalardan biri şüphesiz Linkedin.

linkedin kullanmanın önemi

Linkedin, Dünya’da 500 milyondan fazla kullanıcısı bulunan, en büyük ve en çok kullanılan sitelerden birisi.

Linkedin’i diğer sosyal medya sitelerinden ayıran en önemli özelliği ise, profesyonel iş hayatı ve kariyer konuları üzerine kurulmuş olması.

kariyeriniz icin linkedin

Peki Sadece Teknoloji ve İnternet Sektörü İçin Mi ?

Tabi ki de hayır, hangi sektör ile ilgileniyorsanız o sektörle ilgili Linkedin’in ” influencer ” adını verdiği kişileri takip edebilirsiniz. Ayrıca size fayda sağlayacak kişilere bağlantı kurma isteği göndererek kendi alanınızda bir iş ağı yaratabilirsiniz.

Sektörünüz ile ilgili haberlere ve kaynaklara hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizi takip ederek, onların ürünlerini, vizyonlarını, sektörel inovasyonları  yakından takip ederek öğrenmek istediğiniz her şeye kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak iş arıyorsanız, iş ilanlarına bakabilir ve iş verenseniz iş ilanları vererek birçok kişiye ulaşabilirsiniz. İş ilanı verirken Linkedin’in sağlamış olduğu ” Kolay Başvuru ” özelliğini kullanırsanız, iş başvurusu yapan kişilerin Linkedin profillerine de kolayca erişip daha önceki iş deneyimlerini ve gereken koşulları sağlayıp sağlamadığına hızlıca bakabilir ve işe alım sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Linkedin’in Başka Ne Gibi Avantajları Var ?

Linkedin’in profesyonel iş hayatınız için önemli bir yere sahip olmasını siz ve yaptığınız iş belirler. Linkedin’in sağlamış olduğu özellikleri en iyi şekilde kullanabilirseniz hem kariyeriniz için, hem de şirketiniz için olumlu hale getirebilirsiniz.
Bugün neredeyse her işletmenin bir internet sitesi, facebook, twitter profilleri ya da instagram sayfası mevcut. Linkedin ile de profesyonel deneyimlerinizi aktarabileceğiniz bir ağ kurabilirsiniz. Böylece hem rakiplerinizle aranızdaki farkı bir adım daha açabilirsiniz. Hem de Linkedin kullanıcılarını da müşteri portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Linkedin’de birkaç profil açma özelliği mevcut. Bunlar;

1- Kişisel Profil

Linkedin’de profesyonel bir kişisel profil oluşturabilir ve iş başvurularında bir öz geçmiş niteliğinde kullanabilirsiniz. Çünkü Linkedin kişisel profilinize, daha önceki iş deneyimlerinizi, yeteneklerinizi, yetkinliklerinizi kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca kendiniz hakkında kısa bir özet yazı da eklerseniz sizin için faydalı olacaktır.

Linkedin’de sektörünüzle ilgili aramalar yaparak, sektörünüzdeki kişilerle bağlantı kurmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede Linkedin size bağlantı kurabileceğiniz daha iyi önerilerde bulunabilir. Siz de bağlantılarınızı arttırarak iş ağınızı genişletebilirsiniz.

2- Şirket Profili

Linkedin’de şirketiniz için bir profil oluşturun. Bu özelliği kullanabilmeniz için bir kişisel profiliniz olmalı. Kişisel profilinize giriş yaparak şirket profili ya da şirket sayfası kurma adımlarını takip ediniz. Şirket profilinizi işiniz ve sektörünüz ile ilgili paylaşımlar yaparak güncel tutabilirsiniz.

Kişisel profilinizden şirket sayfası paylaşımlarınızı paylaşabilir, şirket sayfanızın takip edilmesini sağlayarak marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.

Şirket profilinizde iş ilanları yayınlayabilir ve başvuruları değerlendirebilirsiniz.

Linkedin’de Blog Yazın

Daha önce yayınlamış olduğumuz Ücretsiz 6 Blog Kurma Sitesi yazısını incelemediyseniz göz atmanızda fayda var.

Eğer bu 6 blog kurma sitesi için zamanınız yoksa, Linkedin makale oluşturma özelliğini kullanarak yazılarınızı yayınlayabilir ve bağlantılarınız ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca sektörünüzle ilgili diğer alakalı yazıları Linkedin size önerecektir.

Linkedin Pulse özelliğinden yazılarını ve paylaşımlarını takip edebileceğiniz diğer sayfaları da keşfedebilirsiniz.

Linkedin’in Türkçe desteği ve Türkçe uygulaması bulunmasına rağmen, makale oluşturma özelliği halen sınırlı dillerde hizmet veriyor. Linkedin’de makale oluşturmak istiyorsanız, İngilizce kullanmanız gerekmektedir.

linkedin makale oluşturma

Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi, İngilizce kullanmaya başladığınız zaman, ” Write an article – Makale Yaz ” butonu açılacaktır.
Sektörünüzle ilgili etkileyici içerikler üretmeye başlayabilir ve herkesin ilgisini çekebilirsiniz.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hi WallSophy,

    I saw you tweeting about seo and thought you might be interested in my new plugin WP Tag Machine and just for $2.

    With WP Tag Machine you can 100s of Top Google Rankings Without Building Any Backlinks…

    See how it works: https://goo.gl/ZjvrTN

    Keep making great stuff!

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap