İşletmeniz İçin Neden Blog Yazmalısınız ?


Bu yazıda işletmeniz için neden blog yazmalısınız ve bunun işinize olabilecek katkılarını inceleyeceğiz.

blog yazmak neden önemli

Hangi sektörde iş yapıyorsanız yapın mutlaka internet varlığınızı güçlendirmek için blog yazmalısınız. Özellikle artık her işletmenin bir web sitesi ve sosyal medya profili olduğunu düşünürsek blog yazmak çok önemli bir hale geliyor.

Ben internette iş yapmıyorum benim restoranım var, web sitesini formaliteden yaptırdık gibi düşünceleriniz varsa yanılıyorsunuz. Bugün birçok kullanıcı internetten almayacakları hizmeti dahi internetteki bilgilere göre seçiyorlar. Yani restoranınız var ve internette görünür değilseniz bu kullanıcılara ulaşmak sizin için hayale dönüşecektir. Bu yüzden blog yazmanın herhangi bir sektörü ya da ilgi alanı yoktur. Her iş ve hobi için blog yazısı oluşturabilirsiniz.

Blog Yazmak Ne Gibi Faydalar Sağlar ?

1 – Organik Trafik Oluşturur

Blog, web sitenize trafik getirecek olan en önemli şeydir.

Düzenli olarak güncel ve özgün içerikler üreterek web sitenizdeki organik trafiği arttırın. Yayınladığınız her blog yazısı arama motorlarında dizine eklenen bir sayfadır. Bu sayede arama sonuçlarında görünürlüğü arttırarak organik trafik kazanabilirsiniz.

SEO sıralamanızı arttırmadaki en önemli koşullardan biri güncel ve özgün içerikler üretmektir. ( Eğer SEO ile ilgili yazımı okumadıysanız – Buraya – tıklayın ) Bu koşulları sağlayıp ne kadar çok blog yazısı eklerseniz Google arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda olursunuz.

Ayrıca rakipleriniz eğer blog yazmıyorsa, onların önüne geçmek için mükemmel bir araçtır. Rekabet avantajınızı arttırarak işinize katkı sağlayın.

2 – Sosyal Medya Paylaşımlarına Fayda Sağlar

isletmeniz icin neden blog yazmalısınız

Blog yazmıyor olabilirsiniz ama işletmeniz için sosyal medya kullanıyorsunuzdur. Eğer bu konuda bir destek almıyorsanız programlı olarak kullanmanız zor oluyordur. İşinizin yoğun olduğu zamanlar olabilir ya da çeşitli aksaklıklar hem blog yazmanızı hem de sosyal medya kullanımınızı bir arada yürütmek için zor olabilir. Bu gibi durumlarda blog için hazırladığınız içeriği sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Blog her zaman önceliğiniz olursa diğer bu tip sorunları aşmanız daha kolay olacaktır.

Sosyal medyada blog yazınızı paylaşmanın diğer avantajları, sitenize sosyal medya takipçilerinizi de kolayca yönlendirmenizdir. Ayrıca beğendikleri içerikleri kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak sizin siteniz için organik trafikler yaratabilirler.

Sosyal medya kullanmanın işinize olabilecek katkıları ve sosyal medyayı nasıl kullanmalıyım gibi sorularınız varsa – Buraya – tıklayın.

3 – Site Trafiğini Müşterilere Dönüştürür

blog yazarak para kazanın

Evet blog yazmak bu kadar değerli. Site trafiğinizin artması size potansiyel müşteriler kazandıracak. Özgün ve güncel bloglar hazırladığınız zaman ise aktif müşterilere dönüşme oranları çok yüksek.

Hubspot tarafından hazırlanan bir rapora göre 401-1000 sayfa içeriğe sahip işletmeler, 51-100 sayfaya sahip olanlardan 6 kat daha fazla potansiyel müşteri kazanıyor.

Potansiyel müşterileri aktif hale getirmek için blog yazınızda son cümleleri harekete geçirici kurgulayın.
Yani baştaki örneğe dönersek, bir restoranınız varsa okuyucularınız için küçük indirimler hazırlayabilirsiniz ya da onlara özel bir menü hazırlayabilirsiniz. Bir çok farklı seçenek sunarak onları satın almaya teşvik edebilirsiniz.

4 – Sektörün Uzmanı Siz Olursunuz

işletmenizi için blog yazın

Hem ürettiğiniz içerikler hem de bu sayede eriştiğiniz arama motoru sonuçlarınız, kullanıcıların size sektörünüzle ilgili sorular sormasını da sağlayacaktır. Eğer bu sorulara zaman ayırır ve bilgilendirme yaparsanız işletmenizin bilinirliği, işletmenizin kalitesi ve güvenilirliği bir kat daha artacaktır.

Kullanıcılar, o konu hakkında en yetkin olarak sizi görmeye başlayacaklar ve o konu hakkındaki problemlerini sizden yardım alarak çözeceklerdir. Bu da birçok rakibinizden sizi bir adım ileri taşıyacaktır.


Sonuç olarak ; blog yazmak internetteki varlığınızı güçlendirmek için en önemli faktörlerden. Blog yazarak, insanların sizi keşfetmesini daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca sektörünüz ile ilgili işletme kalitenizi de ispatlamış olursunuz. Potansiyel müşteri kitlenizi arttırarak kazançlarınızı arttırabilirsiniz.
Eğer işletmenizin bir web sitesi var ve hala blog yazmaya başlamadıysanız en kısa sürede başlayın.
Eğer işletmenizin bir web sitesi yok ve bu yazıdan sonra web sitesi ve blog kurmak isterseniz – Buraya – tıklayın, bu konu hakkında yardımcı olacak yazıma göz atın.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap