İçerik Sitesi Nasıl Kurulur ?


Günümüzde sosyal medyanın hızla büyümesine paralel olarak sosyal içerik siteleri de ön plana çıktı. Sosyal içerik siteleri trafiğinin çok büyük kısmını sosyal medya sayesinde sağlıyor. Türkiye’de de Onedio, OfPof, ListeList gibi siteler sosyal medya sayesinde büyümelerini sürdürüyorlar. Globalde ise 9GAG, BuzzFeed, Mashable gibi örnekler mevcut. 

Peki Biz Nasıl Böyle Siteler Hazırlayabiliriz ?

Aslında böyle siteler hazırlamak çok basit ama buradaki en önemli unsur içerik hazırlamak. Eğer iyi içerikler hazırlayabileceğinizi ve buna gerçekten zaman ayırabileceğinizi düşünüyorsanız tabi ki sizde başarılı bir sosyal içerik sitesi kurabilirsiniz.

Kurulumu ve kullanımı kolay, birçok blog ve içerik sitesi tarafından tercih edilen bazı temalardan örnekler vereceğim. Daha fazla seçenek bulabilirsiniz ancak bunlar hem benim de beğendiğim hem de gerçekten popüler olan temalar.

1- Flex Mag

flexmag teması sosyal içerik sitesi

Kullanışlı ve mobil cihazlar için uyumlu bir tema. Dark ve Light olmak üzere iki opsiyonda kullanabiliyorsunuz. Yukarıdaki örnek Dark. Reklam yerleşimleri gayet iyi düzenlenmiş. Temanın bence en güzel özelliklerinden birisi içerik sayfasında aşağıya indikçe başka bir içeriğe geçebiliyor olmasıdır. Yani bir içeriğinizi okuyan birine ikinci bir sayfayı da gezdirmiş oluyorsunuz bu da reklam gelirlerinizi arttırabilecek bir etken.

2 – Click Mag

clickmag teması sosyal içerik sitesi için

Click Mag son zamanlarda benim en çok hoşuma giden temalardan birisi. Flex Mag temasına benziyor biraz ama tabi farkları var. Ben, Click Mag temasında içerik sayfalarını daha çok beğeniyorum. Yine mobil cihazlarla uyumlu ve reklam yerleşimleri düzgün hazırlanmış harika temalardan birisi.

3 – BoomBox

sosyal içerik sitesi için boombox teması

Boombox Teması benim de kullandığım ve gayet memnun olduğum bir tema. Yukarıdaki görüntüsü 9GAG tarzı bir demo görüntüsü. Birkaç farklı tasarım hazır halde geliyor.  Bu tasarımlardan seçebilirsiniz ya da kendiniz belli sınırlarda bazı düzenlemeler yaparak tasarım oluşturabilirsiniz. Mobil uyumluluğu bence çok başarılı temalardan ki eğer bu yazıyı şu an telefonunuzdan okuyorsanız aslında denemiş oluyorsunuz 🙂

4 – News

news magazine teması sosyal içerik sitesi için

Büyük ihtimalle en çok karşılaşılan temalardandır. News temasının her kategori için farklı tasarımları mevcut, yukarıdaki fotoğraf sadece bir tanesi. Aslında fotoğrafı seçerken diğer tasarımlardan seçsem iyi olurmuş ama artık diğer hallerini siz araştırın 🙂 Yukarıdaki tasarım pek güzel değil açıkçası çünkü ücretsiz bulabileceğiniz magazine temalarına benziyor. Ancak bu temada hoşuma giden tasarımlardan birisi ” Newspaper – Gadgets “. Moda blogundan, okul sitelerine kadar farklı tarzlarda bir çok seçeneği var, mutlaka hepsini incelemenizi tavsiye ederim.

Ee İçerik Sitesi Kurmak Çok Kolaymış !

Hayır ! İşte bu saçma fikre kapılmayın. İçerik sitesi kurmak 1 milyon kod satırı olan site kurmak kadar zordur. Çünkü sitenin en önemli özelliği içerik sitesi olması yani sürekli bir içerik üretilmeli. Bu içerikler hiçbir zaman kopya içerik olmamalı ki para kazanın, hazırladığınız içerikler insanların ilgisini çekmeli yoksa sitenizi kimse ziyaret etmez ve yine para kazanamazsınız.

Özgün içerik üretmek gerçekten zorlu bir süreç ayrıca içerik üretmek istediğiniz konuyla ilgili araştırma yapmanız gerekir. 1 gün içerisinde yüzlerce içerik üreten rakibinizden ayrılmanız gerekir. Okuyucu kitlenizi doğru seçmelisiniz ve onların ne tarz içerikler okuduğunu veya okumak istediğini iyi analiz ederek içerik üretmelisiniz. Özgün içerik üretmek gitgide zorlaşıyor ama daha öncede söylediğim gibi her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Örnek veriyorum, “Spor” ile ilgili içerikler üretiyorsunuz ve birçok rakibiniz var, konulara bakış açınızı değiştirin, bir içeriği üretirken sizin tarzınız olduğu belli olsun. Böylece sizin tarzınızı seven ve takip eden bir kitle oluşturabilirsiniz.


İçerik sitesi kurmak isteyenlere tavsiyem, eğlence kategorisinin artık dışına çıkmaları çünkü artık bu kategoride çok özgün içerikler üretmek oldukça zor. İnsanlar bu tarz içerikleri artık en az beş farklı yerde görüyor ve ekstra olarak sizde de görmek istemeyeceklerdir. Buna en güzel örneklerden birisi bence ” CEOtudent “, mottosu çok net ” Başarı Odaklı İçerikler “. Bir içerik sitesi ama eğlence kategorisinde değil ve kendi okuyucu ve içerik üretici kitlesine sahip. Bu örneği, WebTekno, UpLifers gibi farklı kategorilerde başarılı olan siteleri de ekleyerek genişletebiliriz.
Yani en çok Onedio, OfPof biliniyor, herkes o siteleri ziyaret ediyor diye düşünerek iş yapmayın. Siz güzel, etkili ve özgün içerik oluşturun herhangi bir konuda ve bu konu sizin de hoşunuza gitsin ki üretmekten sıkılmayın, sonra sizin gibi insanlara ulaşın. Emin olun dünyada veya Türkiye’de oluşturduğunuz içerikle ilgilenecek kişiler bulacaksınız. En azından ben buna inanıyorum ve sizin de inanmanız gerekir. 🙂


WordPress kurulumunu anlattığım yazımı okumadıysanız ve bu içerik sitelerini oluşturmak için WordPress kullanacaksanız WordPress kurulumunu anlattığım yazıma göz atmanızda fayda var.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap