En Faydalı Ücretsiz Online Kurslar


 1 – Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye, temel başlangıç seviyesinde ücretsiz kurs. SEO, Dijital Pazarlama, SEM gibi konularda hiçbir bilgiye sahip olmayanlar için mükemmel denilebilecek bir kurs. Daha çok işletme sahiplerine yönelik, işletmeleri için internetteki temel dijital taktiklere ya da jargona hakim olmalarını hedefliyor. Eğer bu konularda temel bilgileriniz yoksa başlayabileceğiniz en iyi kurs.

Tüm konular en fazla 5-8 dakikalık videolarla anlaşılır ve basit düzeyde anlatılıyor, videolardan sonra birkaç sorulu ilgili testi çözerek diğer konuya geçiyorsunuz. Tüm konular bittiğinde değerlendirme testini çözerek Google ve İşkur işbirliği ile hazırlanmış sertifikanızı da alabiliyorsunuz. Ama bence sertifikaya değil kendinizi geliştirmeye odaklanın, böylece gerçekten faydalanmış olursunuz. ( Bu her kurs için geçerli tabi ki )


2 – Bilge İş

Bilge İş, bence bu konuda Türkiye’de yapılmış en iyi işlerden birisi. Google Dijital Atölye’den daha kapsamlı ders ve konu havuzuna sahip. İnternette hangi konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız o konu hakkında harika dersler mevcut.

Ben Bilge İş platformunu Google Dijital Atölye’ye paralel olsun diye SEO, SEM alanındaki kurslarında denedim. Ama diğer alanlardaki kurslarında da geniş kapsamlı olduğunu düşünüyorum. Fakat benim gibi SEO konusundaki kurslardan faydalanmak isterseniz, ilk aşama olarak Google Dijital Atölye’den başlamanızı tavsiye ederim, Çünkü Bilge İş daha yoğun, küçük ödevlerle ve çok basit düzeyde teknik bilgilerle giriş yapıyor konuya. O yüzden en azından SEO kursları için tavsiyem, herhangi bir bilgiye sahip değilseniz Google Dijital Atölye ile başlayıp sonra Bilge İş kurslarına kayıt olmanız.

Google Dijital Atölye yukarıda belirttiğim gibi, size bu alanda bir yetkinlik kazandırmak için değil tam olarak, kavramlara hakim olmanızı ve basitçe bunu nasıl uygulayabileceğinizi anlatıyor. Bilge İş ile bu konuda Dijital Atölye’ye nazaran daha fazla yetkinlik kazanabilirsiniz. Ayrıca dersler sonundaki ödevlerde pratik yaparak akılda kalıcılığını daha da arttırıyor.


Ek Olarak;

Bu kurslardan başka önereceğim bir site ve mobil uygulama ise : Udemy. Udemy’de ise eğitmenler tarafından eklenen her konuda kurslar bulabilirsiniz. Çoğu ücretli fakat ücretsiz kurs bulma şansınız da var ve Udemy e-posta listesine kayıt olup zaman zaman gerçekleşen büyük indirimleri takip ederek çok iyi kursları 10$ gibi ücretlere satın alabilirsiniz. Udemy’de kurs almadan önce , içeriğini ve işlenen konuları iyice inceleyin.

Udemy, mobil uygulaması da olduğu için bence harika bir sistem. Çünkü satın aldığınız kurslara ömür boyu ve çevrimdışı erişim sağlayabiliyorsunuz. Yani metroda, otobüste, arabanızda bir çok açıdan kolayca erişim imkanı veriyor. Günümüzün tamamını mobil cihazlara bakarak geçirdiğimizi düşünürsek, onlardan bu şekilde de yararlanmamız gerektiğiniz düşünüyorum.

Udemy, sadece web ve yazılım gibi konularda değil, her konudan kurs barındırıyor. Yani, matematik, fizik, işletme ve benzeri her konudan kursa sahip olabilirsiniz. Eğer bu konularda uzman ya da eğitim verecek düzeydeyseniz, siz de kendi kursunuzu hazırlayıp satış yapabilirsiniz.


Benim önerilerim ve faydalandığım kaynaklar bunlar, açıkçası internette yüzlerce bu şekilde kaynak bulabilirsiniz ancak güvenilir ve doğru kaynaklar olmasına özen gösterin.

Bu kurs sitelerinin web site adreslerini de ekliyorum : 

udemy.com

bilgeis.net

Google Dijital Atölye

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap