Dropshipping Nedir ?


Standart tanımını vererek bu konu hakkında öğrendiklerimi ve araştırdıklarımı anlatacağım.


Türkçe karşılığı stoksuz satış anlamına geliyor. Yani üreticinin malını kendi müşterinize satıyorsunuz, işin özü bu şekilde. Üreticinin müşterinize ulaşmasını sağlıyorsunuz ve ürünü sizin belirlediğiniz fiyattan satarak kar ediyorsunuz. Aslında çok basit bir mantıkla düşünecek olursak; bir büfe açtığımızı düşünelim ve kola satabilmek için üreticisinden kolayı alıp kendi büfemize koyuyoruz, üreticiden 1 liraya alıyorsak müşterimize 3 liraya satıyoruz, bu şekilde 2 lira kazanıyoruz. Dropshipping bunun internette yapılıyor hali olduğu için üreticinin malını fiziksel olarak satın alıp mağazanıza koymanıza gerek kalmıyor yani stok tutmanız gerekmiyor bu da satmadığınız ürün için peşin bir ücret ödemeniz gerekmediği anlamına geliyor. Tamamen yönlendirme işlemleriyle çok basit bir şekilde yapabiliyorsunuz. En özet haliyle dropshipping bir e-ticaret modeli.


Gelelim ben nereden merak sardım bu konuya;

Bu bloguma ve bunun dışındaki bloglarıma içerik üretebilmek için gün içinde yerli ve yabancı bir çok haber, bilgi ve blog sitelerini takip ediyorum. Bu yüzden de ilgi alanlarıma göre Adwords ve Facebook reklamı görüyorum. Dropshopping konusu da bu şekilde karşıma çıktı ve ben de ilgimi çektiği için birkaç haftadır araştırmaya başladım. ( Bu arada reklamın hedeflemesinin ne kadar başarılı olduğu da bariz belli oluyor 🙂 )


Farkettim ki dropshipping kavramı çok yeni değil, neredeyse 10 senedir yapılan bir şey ama neden şimdi daha popüler oldu ?

10 sene önce sosyal medya platformları, e-ticaret sitesi kurmak ve ödeme sistemleri bu kadar gelişmiş değildi. Şu an ise Facebook gibi 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip Dünya’nın her yerinden insanlarla iletişim kurabileceğimiz onlara çok düşük maliyetlere ürünümüzü tanıtabileceğimiz bir hal aldı. Bunun yanında önceki yazılarımda paylaştığım Pinterest yine aynı seviyede etkili, Instagram e-ticaret için inanılmaz bir hal aldı. Bir e-ticaret sitesi kurmak neredeyse 30 dakikadan az bir süre alıyor. Ödeme sistemi için paypal olmamasına rağmen onlarca alternatif yöntem var. Yani dropshipping yapmak çok kolaylaştı ve herkesin yapabileceği bir hal aldı. Neredeyse sıfır maliyetle internetten para kazanmanın en kolay, en iyi yolu haline geldi. Tabi ki zorlukları var, bu işe zaman da ayırmalısınız sonuçta ürün seçimi, potansiyel müşterilerinizi tanımak, etkili sosyal medya kullanımı, üretici seçimi, e-ticaret sitenizi iyi kurgulamak gibi farklı parametreler olduğu için bodoslama ” Bu iş iyiymiş, kolaymış.” diyerek girmemek gerekiyor. Dropshipping ile ilgili etkili kurslar alarak ve dropshipping işinde belli bir başarıya ulaşmış kişilerden mentorlük desteği almanız ilk aşama için gerekli ve faydalıdır.


Bunun için tavsiye edebileceğim benim de faydalandığım mentorlük desteği ve kursu almak isterseniz;
bana Twitter’dan ya da ragipdiler.com ‘dan mesaj atarak ulaşabilirsiniz, bu konu için ayrıca yardımcı olabilirim.


 

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap