Bu Yazı SEO Uyumlu Değil !


WallSophy’yi açtığımda ilk blog yazımda internete içerik üretmenin değerinden ve deneyimlerimi, araştırmalarımı paylaşarak öğrendiklerimi pekiştirmek istediğimi söylemiştim. Yani WallSophy aynı zamanda benim içerik üretmemi geliştirebilmek için kullanacağım bir araçtı. Açıkçası bana bu yönde katkısı olduğunu da düşünüyorum. Ama kendimi geliştirebilmek adına her gün yeni bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum, 3 ay önce araştırdığım bir konuya tekrar dönüp bakıyorum zaman zaman. Birkaç senedir içerik nasıl üretilir, SEO uyumlu içerik nedir, asgari içerik uzunluğu kaç kelimeden oluşmalıdır, başlıklar nasıl olmalıdır, etiketler nasıl olmalıdır, görseller nasıl olmalıdır ve daha uzayan birçok şeyi araştırdım, uygulamaya çalıştım, denedim – yanıldım sonra tekrar, yani bu konu hakkında çok kafa yordum.

VE İYİ İÇERİK NASIL ÜRETİLİR BİLMİYORUM !

Evet, iyi içerik nasıl üretilir bilmiyorum. Çünkü ben her içerik üretmek istediğimde o içeriği belli kalıplara koymaya başladım aslında. Mesela, bir anahtar sözcük seç ve onu makalede yüzde 3-5 oranında geçir, anahtar sözcük ilk paragraf ve son paragrafta mutlaka olsun… Falan filan yani, sonra öyle yazıp gidip bir yerde kontrol ediyorsun ne kadar olmuş olmamış istatistiklerini veriyor. Bu yöntem kötü ve iyi demiyorum hatta bu yöntem bence iyi çünkü içeriğin okunabilirliğini arttırmak için taktikler veriyor da diyebiliriz. Ama bir yandan kısmen özgürlükler diyarı internette içerik üreten kişi bu kurallara esir oluyor.

ÖZGÜNLÜK KISITLANIYOR !

Bunu zaten herkes biliyor. Popüler olmuş bir başlık için onlarca site içerik üretmeye çalışırken artık birbirlerinin aynısı içerikler üretmeye başlıyor. Ama yapacakları bir şey yok, siz ne okuyorsanız onlar onu üretmek zorundalar ! İşin daha kötü tarafı; mesela teknoloji içerikleri üreten bir site içeriğinde Instagram, Twitter, Facebook geçirerek magazinsel saçma sapan popüler bir içerik üretmeye kalkışıyor ve “Sosyal Medya” kategorisinde çok kolay pazarlayabiliyor. Bu bir örnek, sadece bu şekilde değil tabi ki, ama o gün doğru içeriği üretmek istiyorsanız Google Trends ya da nasıl araçlar kullanıyorsanız ona göre içeriğinizi hazırlamanız gerekir. Bunu da sitenizin konsepti ne olursa olsun entegre etmeniz gerekir. Ben bunları yanlış bulmuyorum ama ben Dünya’da 7 milyardan fazla insan olduğunu biliyorum ve bu kadar farklı insan inanılmaz özgünlüklere sahip olmalı diye düşünüyorum. Evet herkes kendi tarzıyla aynı haberi yapıyor ki en güzel tarafı bu ama asıl mesele bu zaten, o başlıkla ilgilenmeyebilirsin, o başlığı incelemek ve o başlığa içerik üretmek istemeyebilirsin fakat o gün doğru içeriği (trend) üretmek zorundasın. Tam burada para kazanma doyumsuzluğu ve özgünlük dövüşe başlıyor. KAZANAN : PARA .

( Yukarıda eleştirdiğim konuyla uzaktan yakından alakası olmayan çok kaliteli siteler de mevcut tabi ki bunu bilmiyormuşum gibi bakma ! )

Bundan önce içeriklerimde asla kopya içerik kullanmadım, yani bu yazı günah çıkarmak için değil ! Aksine ben araştırdığım, öğrendiğim, deneyimlediğim her şeyi kendi tarzımla yazdım. Yazmaya da devam edeceğim, çünkü içeriği yayınlayıp siteye girince yazdığımı tekrar okumam hatalarımı düzeltmeye çalışmam inanılmaz hoşuma gidiyor. Kimse okumuyor olsa bile ben kendi tarzımda yazacağım.

Yeni Kategori  : Bugün Ne Oldu ? 

Aslında en baştan beri yapmak istediğim buydu diyebilirim ama tam nasıl olacağını nasıl yapılacağını kafamda oturtamadığım için ertelemiştim. Haber ya da duyuru niteliğinde olmayacak tam olarak aslında ilk düşündüğüm isim de ” Bugün Ne Öğrendim ? ” idi fakat tam olarak yazmak istediğim içeriği karşılayacak isim bu değildi. Bu kategoride günlük olarak takip ettiğim bloglar, haberler ve birçok şey üzerine kısa veya uzun yorumlar yapacağım. Ayrıca o gün yine diğer kategorilerdeki içerikler gibi öğrendiğim, deneyimlediğim bir şey olursa onu da aktarmaya çalışacağım.

Eyvallah.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap