Blog Yazmak İçin 6 En İyi Ücretsiz Site


Bugün internette milyonlarca websitesi var, her gün yenileri ekleniyor. Herkes ilgi alanlarına göre yazılar yazıyor ve paylaşıyor. Bu durum herkes için güzel bir sonuç aslında. Çünkü aradığımız her konu hakkında internette tüm bilgilere erişebiliyoruz. Bu sayede herkes kolayca kendi ilgi alanlarında bilgi sahibi oluyor. Peki biz de kendi ilgi alanlarımızla ilgili blog yazmak istersek nasıl başlayabiliriz buna cevap aradık.

Ücretsiz blog açmak için birçok site var. Ama bunlardan en iyileri ve en kullanışlı olanlar hangileri bakalım !

1 – Blogger

Image From Blogger.com

Belki de en tanınmış ve en çok kullanılan platformlardan biri Blogger, Google’ın bir ürünüdür. Bu yüzden en güvenilir blog sitesi desek yanlış olmaz.

Blogunuzu oluştururken adım adım ilerlediğiniz için çok basit bir şekilde blogunuzu kurabilirsiniz. Özelleştirme seçenekleri de başlangıç için gayet kullanışlıdır. Ayrıca sadece Blogger içindeki temalar değil farklı uygun temaları da yükleyip düzenleyebiliyorsunuz.

Blogger’a kayıt olmak için : blogger.com

2 – Medium

Image From Medium.com

2012 yılından beri aktif bir blog sitesi. Aslında Twitter’ın uzun yazılar için olan bir hali gibi düşünebiliriz. Medium Türkiye’de diğer blog sitelerine ya da sosyal medya sitelerine oranla daha az kullanılıyor olabilir. Ama gerçekten güzel, sade ve şık bir tasarıma sahip.

İlgi alanlarını belirleyip bir Medium hesabı açmak istersen : medium.com

3 – Tumblr

Image From Tumblr.com

Tumblr’ın diğer blog sitelerinden farklı olan tarafı daha görsel içerik barındırmak isteyenler için bir alternatif. Videolar, Fotoğraflar, Resimler, Müzik gibi içerikler için bir blog açacaksınız en iyisi Tumblr diyebiliriz. Çok yaratıcı şekillerde içeriklerinizi düzenlemek de oldukça basit.

Görsel içeriklere sahip bir blog kurmak isteyenler için : tumblr.com

4 – Weebly

Image From Weebly.com

Weebly, hem blog hem e-ticaret gibi özellikleri ile gerçekten iyi bir alternatif. Ayrıca iphone ve android uygulamalarından e-ticaret sitenizi kontrol edebiliyor olmanız bir hayli fayda sağlıyor. Blog yazmanızı kolaylaştıracak ve zevkli hale getirecek binlerce modern ve mobil cihazlara uygun temalar mevcut.

Weebly’de blog yazmak isteyenler için : weebly.com

5 – Wix

Image From Wix.com

Wix, sadece blog kurmak için değil, onlarca çeşit websitesi kurabileceğiniz güzel ve basit bir platform. Hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan çok kaliteli websiteleri kurabilirsiniz. Blog özelliği ise gerçekten çok şık ve kullanışlı. Ücretsiz özelliğinde gösterilen reklamlar çok kötü görünüyor olsa da ücretli bir wix hesabı kullanırsanız güzel web siteleri kurabilirsiniz. Wix’in mobil uygulamaları ise diğerlerine göre daha fazla ve kullanışlı.
Örneğin; bir restoranınız var ve wix ile site kurmuşsanız, wix restaurants uygulaması sayesinde; siparişlerinizi ve rezervasyonlarınızı bile kontrol edebilirsiniz. Wix içerisinde de yine yüzlerce tema seçeneği bulunuyor.
Wix sitesi kurmak için : wix.com

6 – WordPress

Image From WordPress.com

WordPress, bu listedeki en büyük blog sitesi diyebiliriz. Bu yüzden en gelişmiş ve en kapsamlı olan wordpress. Dünyanın en çok kullanılan sitesi, hatta bir çok büyük internet siteleri bile WordPress ile kurulmuştur. Kullanımı yeni başlayanlara karmaşık gelebilir ama gerçekten hiç kodlama bilmeden bile yapabileceğiniz harika siteler oluşturabilirsiniz. Ayrıca site hızı ve mobil cihazlara uyumlu olmaması gibi bazı teknik problemleri WordPress sizin için halledecektir. Tema seçeneği en fazla olan platform, binlerce değil onbinlerce belki daha fazla tema seçeneği olabilir. Hem WordPress içerisinde hem de çeşitli tema sitelerinden satın alıp kurabilirsiniz.

WordPress ile blog kurmak için 2 farklı yol kullanabilirsiniz.
Bunlar ; wordpress.com Blogunuzu bedava ve kolayca oluşturabilir ve istediğiniz bedava temaları seçip kolayca düzenleyerek bloglamaya başlayabilirsiniz. Kendi domaininizi bağlamak istediğinizde ise ucuz ya da bütçenize uygun paketlerden seçebilirsiniz.
Diğer yöntem ise ; wordpress.org Yine aynı şekilde blogunuzu oluşturabilir ve ücretsiz temalardan yükleyip kolayca düzenleyerek başlayabilirsiniz. Ama bir domain’e ihtiyacınız var, bunun yanında localhost kurulumu gerçekleştirmelisiniz ya da bir hosting hizmeti satın almalısınız.

Eğer hiç bu şeyler ile uğraşmak istemiyorsanız, bu iki platform arasından yeni başlayacaklara wordpress.com ile başlamalarını tavsiye edebiliriz. Kendinizi geliştirdikçe ve tabi ki blogunuzu geliştirdikçe, ihtiyacınız arttıkça farklı platformlara geçiş yapabilirsiniz.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap