Bilmeniz Gereken 4 Sosyal Medya Stratejisi


Sosyal medya, günümüzde markanızın bilinirliğini arttırmak ve rakiplerinizin önüne geçmek için en önemli araç haline gelmiş durumda.

Peki Sosyal medyada nasıl başarılı olabiliriz ve rakiplerimizin önüne geçebiliriz ?

Sosyal medyada başarılı olmanız için öncelikle bir stratejiniz olmalı. Bu stratejiyi hem markanıza hem de hitap etmek istediğiniz kitleye göre belirlemelisiniz. Hitap ettiğiniz kitlenin sosyal medya aktivitelerini iyi tanımlarsanız ve markanızı doğru konumlandırırsanız başarılı olmak için gereken adımları atmış olursunuz.

1 – Chatbot Kullanın

Sosyal medya pazarlaması için harika bir teknoloji. Müşteri hizmetleri veya e-posta gibi iletişim kanallarından daha etkili olduğundan chatbot, markanız için büyük bir avantaj olacaktır. Bugün birçok kişinin sosyal medya aracılığıyla şikayet veya isteklerini belirttiğini düşünürsek chatbot kullanmak sosyal medya stratejiniz için fayda sağlayacaktır.

Müşterilerinizin, sorularına ve mesajlarına anında cevap verirseniz, memnuniyetleri aynı oranda artmaktadır. Chatbot sayesinde hem hızlı bir iletişim kurabilirsiniz hem de kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz ve kolay kurabileceğiniz Facebook Messenger Botları sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz.

2 – Sosyal Medyanız Tamamen Mobil Ortamda Olsun

Facebook reklam gelirlerinin %84’ünü mobil cihazlardan sağlıyor. Snapchat ve Instagram tamamen mobil odaklı platformlar. Yani kullanıcılar çoğunlukla sosyal medya platformlarına mobil cihazlardan erişiyor. Bunun için sosyal medya paylaşımlarınızı mobil kullanıcıları göz ardı etmeden oluşturun. Harekete geçirecek paylaşımlar yaparak mobil kullanıcılar ile etkileşiminizi arttırın.

3 – Benzer Platformları da Kullanın

Facebook, Instagram için Snapchat’in bazı özelliklerini kopyalamış olabilir ama bu sizin Snapchat kullanmanızı engellemez. Sadece belli özellikleri kopyaladığını ve aynı olduklarını düşünmemelisiniz, her platformun farklı erişim yetenekleri ve kitleleri vardır.

Snapchat, genç demografik gruplar arasında hala popüler, Instagram ise milenyum jenerasyonun tercihi ettiği bir sosyal ağ. Daha eski jenerasyonların tercih ettiği platform ise Facebook. Üçü de ” Hikayeler ” özelliği barındırmasına rağmen farklı kitleler tarafından tercih ediliyor.  CEO – Falcon Marketing – Yosef Adelman

Bu açıklamadan çıkaracağımız sonuç, sosyal medya platformları benzer özelliklere sahip olabilirler ama herhangi birini bu sebeplerden dolayı kullanmazsak farklı demografik kitlelere ulaşmamız zor olacaktır.

4 – Videolu Paylaşımlar Yapın

Videolar şu an kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen içerikler ve videolu Facebook reklamları daha fazla etkileşim alarak reklam maliyetinizi ciddi oranda azaltıyor. Yine, görsel barındıran paylaşımlar Twitter, Linkedin ve Facebook’ta da daha çok etkileşim alıyor.

Youtube, Snapchat ve Instagram’a hakim olan içerik biçimi videolu paylaşımlardır. Snapchat ve Instagram’da ” Hikayeler ” özelliğini kullanarak video içeriği oluşturan markaların sosyal medyadaki başarıları daha hızlı artmaktadır.

 

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap