En Basit Şekilde WordPress Kurulumu


Bu yazıda kodlama bilmeden nasıl web site ya da kişisel blogumuzu kurabiliriz bunu inceleyeceğiz bunun yanında tabi kendi deneyimlerimi aktarmaya çalışarak faydalı olmaya çalışacağım. Eğer daha önce paylaşmış olduğum ücretsiz site kurma araçlarına bakmadıysanız – Buraya – tıklayarak bu araçlar hakkında kısa bir bilgi edinebilirsiniz.

1 – Web Sitesi Nasıl Kurulur

Artık profesyonel bir web site kurmak için ciddi bir kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Bir çok CMS sürükle – bırak çalışma prensibiyle kendi profesyonel web sitenizi hazırlamaya olanak sağlıyor.

Peki CMS nedir ? 

CMS, İngilizce Content Management System yani içerik yönetim sisteminin kısaltmasıdır. CMS herhangi bir kod ya da yazılım dili değildir. Basitçe; web sitenizi oluşturacağınız bir platform diyebiliriz.

Web sitesi yapmak kurmak için hangi platformu tercih edeceğiz ?

Öncelikle çok kısa bir şekilde bu konudaki kendi yolculuğumdan bahsetmek istiyorum. 2005 – 2006 yıllarında Google’ın sağlamış olduğu GooglePages ile ilk sitelerimi kurmaya başlamıştım. GooglePages şu an sites.google.com adresinde daha gelişmiş bir şekilde hizmet veriyor. Fakat bu sistemi son 10 yıldır hiç kullanmadım şu an ne kadar kullanışlı veya değil hiçbir fikrim yok açıkçası ama incelemenizde fayda olacağını düşünerek linkini ekledim.

Sonra ise uzun bir zaman WordPress.com ancak çok fazla bir şeyden faydalanmadan sadece yazı paylaşıp çıkıyordum ve o zamanlar biraz karışık geliyordu aslında. Ben de biraz daha kolay ve basit bir sistem aramaya başlayıp Weebly ‘de bir site yapmaya başladım ama WordPress ve Blogger harici sistemlerde bedava plan kullanımınız bir noktada yetersizleşiyor ve siteye bir şey eklemek için saatlerce uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Ben de bu yüzden fiyat olarak uygun bir paket bulduğum Wix ‘e geçmeye karar verdim. Wix ‘de bir süre çalıştım ve Wix gerçekten hoşuma giden bir sistemdi hem fiyat olarak hem kullanabileceğiniz araçlar olarak WordPress kadar olmasa da gayet başarılı bir sistem olduğunu düşünüyorum. Özellikle yeni başlayanlar için Wix Blog ve basit SEO araçlarının kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Bu 10 seneden fazla yolculuğumun son bulduğu adres ise WordPress.org oldu. Açıkçası ben bunu bir kazanım olarak görüyorum ancak zaman kaybı olarak görecek olanlar varsa direkt WordPress ile başlayabilir. Ama bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz ve ne kadar araştırsanız bile yine bazı noktalarda takılıyorsanız basitten başlayarak ilerlemenizi tavsiye ederim.

Ben bugün hepsini tek tek anlatmak yerine en yaygın ve en kullanışlı olan WordPress ile sitemizi nasıl kuracağımızı anlatmaya çalışacağım umarım faydalı olur ancak sadece tek bir yerden edindiğiniz bilgilerle ilerlemeyin daha fazla araştırarak bunu bir çok farklı şekilde yapabileceğinizi öğrenin.

En Basit Şekilde WordPress Kurulumu ?

wordpress kurulumu

Ben ilk başlarda araştırdığım zamanlarda WordPress kurulumu anlatan bir çok kaynakta ilk aşamalarında localhost kurulumu yapma, veritabanı oluşturma gibi bir çok terimi nasıl yapacağımı bilmiyordum, onlar için ayrı araştırma yapıp sonra tekrar WordPress kurulumuna geri dönüyordum ve bazı yerlerde bir sıkıntı çıkıyor ve yapamıyordum. Bu ciddi bir zaman alıyordu. Ama şimdi farklı alternatifleri öğrendim ve sizlere de bu öğrendiklerimi anlatacağım.

Domain ve Hosting Kiralama

Domain ve Hosting almak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız olmayacak. Domain, sitenizin internetteki adı olacak örneğin ” www.siteismi.com ” şeklinde. Buna domain deniyor. Sadece .com olması gerekmez, .net, .co, .info, .me gibi bir çok uzantıda domaininizi alabilirsiniz. Ben GoDaddy ‘dan domainlerimi alıyorum ama bence kaliteli bir Türk şirketinden alırsanız daha iyi olur çünkü GoDaddy ile bir sıkıntı olduğunda iletişime geçmek çok zor. Türkçe destekleri var ama yaklaşık yarım saatte bir cevap veriyorlar, belki bana böyle denk gelmiştir. Domain konusunda destek hattına çok ihtiyacınız olmayabilir ama hosting alırken bence eğer İngilizce bilmiyorsanız kesinlikle Türk şirket veya Türkçe iyi bir desteği olan şirketi seçmelisiniz.

Ben size 2 alternatif sunacağım. Çünkü en basit WordPress kurulumu yani localhost veya veritabanı bile oluşturmadan nasıl yapabilirsiniz bunu anlatacağım. Bu arada bu kavramlar hiç bilmeyenlerin gözünü korkutabilir ancak çok basit yapabileceğiniz şeyler aslında.

  • İHSİHS’den hem domain hem hostinginizi alabilirsiniz. Hem güvenilir hem Türkçe hem de süper bir destek sistemine sahipler. İhs’yi kullandığım zaman boyunca destek ekibinin çözmediği veya cevaplandırmadığı herhangi bir durumla karşılaşmadım. Bence en önemli durumlardan birisi bu. 7/24 her zaman rahatça iletişim kurabiliyorsunuz. IHS’den hosting hizmetinizi aldığınızda WordPress kurulumunu hazır olarak isteyebilirsiniz. Yani sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan WordPress kurulumu gerçekleşiyor ve size giriş bilgilerinizi gönderiyorlar. Ayrıca WordPress ile ilgili teknik bir sorunla karşılaşırsanız da yine iletişime geçip sorunu çözmelerini talep edebiliyorsunuz.
  • BlueHost : Birçok yabancı WordPress sitesinin de kullandığı güvenilir ve yine kolay bir sistemdir. Hosting panelinizden çok basit adımlarla WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Yine herhangi ek bir şeyler bilmenize gerek yok. Sonra WordPress yönetim panelinize girip web sitenizi hazırlamaya başlıyorsunuz.

Bu arada ek bir bilgi vermek istiyorum. Domain ve hosting fiyatları her sitede farklılık gösterir ama yaklaşık olarak aynıdır. Mesela, 3 şirketten 1’i diğerlerine göre çok farklı bir fiyat sunuyorsa iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Tema Seçimi ve Kurulumu

Tema seçimi WordPress siteniz için en önemli adımlardan birisidir. Çünkü temanın mobil cihazlarla uyumu, SEO uyumu,  WordPress sürümü ile uyumu gibi bazı bu temel özellikleri kapsaması gerekir. Bunları kapsayan temalarla güzel görünen bir web sitesi kurabilirsiniz.

Tema alabileceğiniz 2 site önereceğim;
1- ThemeForest : En çok alternatifi bulabileceğiniz bir tema mağazası. Her çeşit site için tema bulabilirsiniz. Buradaki önemli detay temayı aldıktan sonra lisans anahtarlarını ve faturanızı bilgisayarınıza indirin.

2- StudioPress : ThemeForest’e göre daha az seçenek ve kategori bulunuyor olsa bile kaliteli ve kullanışlı tema seçenekleri var.

Tüm temaları canlı önizleme ile test ederek alın. Canlı Önizleme sizin yapacağınız web sitenin görüntüsü olacak.

Tema Kurulumu ise yine basit bir adım. Aldığınız tema size sıkıştırılmış bir dosya olarak gönderilecek yani .rar şeklinde. Bunu açmanıza gerek yok. Zaten WordPress kurulumu gerçekleştirmiştik, yönetim panelimizde soldaki menüde ” Görünüm ” seçeneğine, oradan ”  Temalar ” seçeneğine giriyoruz. ” Yeni Ekle ” butonuna basarak sıkıştırılmış dosya şeklinde yüklemenizi gerçekleştirin. Temanız eklendi. Artık özelleştirerek kendi sitenizi kurabilirsiniz.

WordPress kurulumu ile ilgili hem kendi yaşadığım deneyimleri hem de nasıl yapabileceğiniz hakkında basit ve temel bilgiler vermeye çalıştım.
Çok fazla görselle anlatma şansım olmadı ne yazık ki, ama her halükarda faydalı olacağını düşünüyorum. Hem kendimden hem WordPress kurulumu anlatacağım diye yazıyı bayağı uzatmışım. Özür dilerim.

Eklemek istediğim diğer bir şey ise, her temanın farklı bileşenleri, dizaynları ve özellikleri olabiliyor. Bu yüzden tema kurulumundan sonrası için size tavsiyem temanın adı ile ilgili ” How to create MyTheme(Buraya Temanın Adını Yazın) ” tarzında Youtube aramaları yaparak, temanın kurulum videolarını izleyip ona göre adımları izlemeniz daha doğru olacaktır. Bu konuda Türkçe aramalar yaparsanız çok fazla sonuç bulamayabilirsiniz. Türkçe anlatılan bir tema seçebilirsiniz. Ama bence kendinizi sınırlandırmayın, burası internet ! Ayrıca İngilizce bilmenize gerek yok videoyu izleyin ne yapıyorlarsa aynılarını yapın 🙂

 

 

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap