Başarının Sırrı Erken Uyanmak Mı ?


Başarılı girişimcilerin sabah erken saatlerde uyandıklarını birçok yerde okumuşsunuzdur. Ama bu insanlar gerçekten sabah 5.00-6.00 saatlerinde uyandıkları için mi başarılılar ? Biz de erken uyanmaya alışırsak ve işlerimizde buna bağlı benzeri planlamalarla yaşarsak başarılı olabilir miyiz ? Kısaca ” Başarının Sırrı Erken Uyanmak Mı ? “.


Geçen sene ben de bu makalelerden ve teorilerden etkilenerek karar verip her sabah erken uyanmak için alarmlar kurmaya başladım. Daha önceden gece geç saatlerde uyuyan biriyseniz buna ilk hafta alışmak inanılmaz zor. Ben ilk hafta 4-5 saat uyuyabiliyordum ve sabahları uyandığımda ise uyuyor halimden pek farkı yoktu. Ama ilk haftadan sonra belli bir rutine giriyorsunuz ve biyolojik saatiniz bu duruma alışıyor. 1 sene boyunca sabahları 5.30 ve 6.00 saatleri arasında uyandım, saat 10.00- 11.00’e kadar yapmam gereken birçok şeyi yapmış oluyordum. Bu bana gün içerisinde çok zaman kazandırıyordu. Fakat kışın 5.30’da kalkmanın beni hayli verimsizleştirdiğini düşündüm. Çünkü geceye uyanıyorsunuz ve bu tam olarak uykunuzu alamamaya sebep oluyor. Bu yüzden uyandığım saati 7.30-8.00 arasına çekebilmek için biraz daha geç saatlerde uyumaya başladım. Sabah erken uyandığımda yapacağım şeyleri geceden halletmeye başladım ve daha iyi sonuçlar aldım kendim için.

Sadece popüler başarılı girişimcilerin erken uyanma saatlerini ve hikayelerini dinleyerek başarmayı hedeflemeyin. Dünya’da popüler olmayan ya da medyatik olmayan ama çok başarılı girişimciler de var. Erken uyanmak veya geç uyumak onları başarıya götüren tek faktör ya da en önemli faktör değil. Medyatik olmayan ama geç uyuyup geç uyansa da başarılı olan bazı girişimcilerden örnek vereceğim.


Reddit’in Kurucusu Alexis Ohanian

Alexis, bir röportajında gece 2 gibi yattığını ve sabah yaklaşık 10’a kadar uyuduğunu söylemişti. Reddit’in şu an değeri 1.8 Milyar Dolar civarında olduğunu düşünürsek sabah 5’te uyanmak başarı için pek bir şey ifade etmiyor. Ayrıca Alexis, Forbes’in 30 Yaş Altı Başarılı Genç Girişimciler listesine üst üste iki yıl seçilmiştir.

MOZ Kurucusu Rand Fishkin

Rand Fishkin son yıllarda kendisinden söz ettiren başarılı bir girişimci. O da geç uyuyup geç uyananlardan, gece 1.30-2.30 saatleri arasında uyuduğunu sabah ise en geç 9.30’a kadar uyanmış olduğunu söylüyor.

HubSpot Kurucusu Dharmesh Shah

Dharmesh, bir röportajında gece 1:30-2:00 gibi yattığını ve 7 saat kadar uyuduğunu söylemişti. Hatta bunun için toplantılarını 11:00’den önceye planlamamaya çalışıyor. HubSpot 2017’nin ilk çeyreğinde açıkladığı rapora göre 90 ülkede 34.000’den fazla müşteriye sahip.


Sonuç olarak, geceleri çalışan birçok girişimci de verimli sonuçlar alıyor. Önemli olan nerede, saat kaçta, nasıl çalıştığınız değil gerçekten çalışmanız ve o gün yapabileceklerinizi yapmanız.

Başarılı olmak için sabah saat 6’da kalkmak zorunda değilsiniz. Bu kişiden kişiye değişen bir özelliktir. Geceleri sessiz ve sakin bir ortamda çalışmak kimisine daha verimli gelecektir, kimisi ise sabahları erken kalkıp planlarını yaparak ve işlerini gün içinde hallederek verimli bir çalışma elde eder.

Önemli olan az ama verimli çalışmaktır saçmalığından kurtulun !

Eğer gerçekten bir şey başarmak istiyorsanız, işinizle veya hobinizle ilgili ne olursa olsun çalışmanız her zaman verimli olacaktır. Çünkü ilgilendiğiniz şeyi seviyorsanız çalışmak adına yaptığınız hiçbir şey size bir iş olarak gelmeyecek. Bu sizin için nefes alıp vermek gibi normalleşecek. Sizi canlı tutacak şey gerçekten başarma azminiz ve sevdiğiniz bir şey yapmanız olacak. Uykunuz düzenli ve sağlıklı olduğu sürece gece 5’te yatıp öğlen 2’de uyansanız bile başarılı olacaksınız.

Başarının tek kuralı çalışmak ve sevdiğiniz bir şey yapıyorsanız asla çalışmış olmayacaksınız, aslında hiç yorulmayacaksınız demektir bu.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap