Başarılı İnsanların 3 Ortak Özelliği


Başarılı insanlar ile birbirlerinden farklı sektörlerde karşılaşıyoruz. Kimisi teknoloji, kimisi giyim sektörü üzerine bir iş kurmuş, kimisi başarılı bir dünya markası olan mobilya üretiyor. Biz de bu insanların 3 ortak özelliğini listeledik.

Para Kazanmaya Değil, Deneyim ve Öğrenmeye Odaklanın

Para kazanmak tabi ki herkesin istediği ve ihtiyacı olan bir şey ama burada anlatılmak istenen ilk ve tek hedefiniz para olmasın. Çünkü sadece para kazanmayı saplantı haline getiren kişiler, hem nasıl para kazanacaklarını bir türlü bulamıyorlar hem de hırslarına yenik düşüp başarısız oluyorlar.

Para kazanmaya ihtiyacımız var ama ilk hedefimiz çıktığımız yolda öğrendiklerimiz olmalıdır. Çünkü bir gün her şeyimizi kaybettiğimizde dahi, onu yeniden kazanabilmek için öğrendiklerimiz bize yardım edecek.

İyi Bir Dinleyici Olun

Kulaklarınızı başkalarına tıkarsanız ve onları dinlemezseniz, kendi dünyanızda kaybolursunuz. Ne yazık ki ülkemizde büyük bir sorun aslında, kimse birbirini dinlemiyor. Karşımızdakini dinlememek biz de ata sporu. Hem de konuşulan konuya katılsak da katılmasak da.

Aynı fikirde olduğumuzda bile ” Evet, evet, aynen, hah, tam da öyle..” gibi adamın hem şevkini kırıyoruz, hem de bir bakmışız hiçbir şey anlamamışız.

Aynı fikirde değilsek zaten vay haline konuşanın. Çünkü adam daha bir kelime etmeden ” Yok, yok o öyle değil, yok canım sizin gibiler öyle yapar da biz yapmayız..” gibi karşısındakinin ne dediğini dinlemeden direkt kafadan konuşuruz ve hiçbir şey anlamayız.
Dinlemek bir erdemdir, herkesi dinleyebilmek zor olabilir ama birisi konuşurken gerçekten susup dinleyin, size emin olun bir kelimeyle farklı bir ufuk açabilir. Her zaman olumlu olmak zorunda değil, yapmamanız gereken bir şeyi de öğrenebilirsiniz.

Yeni İnsanlarla Tanışın

Genelde birçok başarılı insanın temel tavsiye cümlesidir. Yeteneğiniz ve bilgi birikiminiz iyi olabilir ama gitmek istediğiniz noktaya bu iki özellikle ulaşmak çok zor. Tanıştığınız kişiler size yeteneğinizi ve bilgilerinizi kullanabileceğiniz kapılar açacaktır. Bir diğer şekilde düşünürsek, tanıştığınız kişiler ne kadar çok olursa hata yapma payınız o kadar azalır. Çünkü her insandan öğreneceğiniz şeyler sizi ulaşmak istediğiniz yere götürecek.

 

Bu özelliklerle sahip olursanız ya da sahipseniz herhangi bir sektörde ya da girişimcilik hikayenizde başarı elde edebilirsiniz. Tabi ki sadece bu 3 özellik yeterli olmayacaktır ama başarılı bir insan olmak için bu 3 temel özelliğe sahip olmalısınız.

Ragıp Diler
Kendine Webmaster, Blogger, Wordpressci.. ragipdiler.com

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

WallSophy'ye Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap